Ryzyko zawodowe
Przepisy*) nakładają na pracodawcę obowiązek oceny i udokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą na każdym stanowisku pracy. To podstawa poprawnie zbudowanego systemu bezpieczeństwa w zakładzie, a ze względu na swoje kluczowe znaczenie – jedna z podstawowych rzeczy sprawdzanych podczas kontroli PIP i SANEPID.
Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego uświadamia pracodawcy fakt występowania określonych zagrożeń oraz ułatwia zastosowanie odpowiednich środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko.
Pracodawca informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną przez nich pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, czyli czynnikami niebezpiecznymi, szkodliwymi i uciążliwymi występującymi w procesach pracy.
Ale ocena ryzyka zawodowego nie jest opracowywana raz na zawsze. Dokument wymaga aktualizacji:
- po każdym zaistniałym wypadku przy pracy,
- po zarejestrowanych zdarzeniach potencjalnie wypadkowych,
- po zmianach w wyposażeniu stanowisk pracy, np. wymianie maszyn, zmianach w technologii,
- po wykonaniu pomiarów czynników środowiska pracy, itp.
Ocenę ryzyka zawodowego można przeprowadzić samodzielnie. Oferując pomoc specjalisty gwarantujemy niezbędną wiedzę i umiejętności oraz pełne zaangażowanie w prowadzenie i dokumentowanie procesu.
*) Ustawa z dnia 27 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późniejszymi zamianami) Art. 226
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 1997r. Nr 169) § 39
